GLASS & CERAMICS / Ceramics / Bowls 9614029
*
nr 961 4029
BOWLS
one pair, Eldorado, pastel, Gustavsberg, Sweden, length: 20 cm,
1 par, Eldorado, Pastell, Gustavsberg, längd: 20 cm
Estimate:
400
Sold:
SEK 250
Auction date:
Monday May 11 2015
at 19:03:09
- Bid history
Time
Bidder
Bid
4/5 11:48:41
1
150 kr
4/5 16:31:43
2
150 kr
4/5 16:31:43
1
150 kr (Robot)
6/5 22:59:17
2
200 kr
10/5 21:32:16
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
May 11
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: eldorado färgkrita gustavsberg keramik pastell skandinavien skålar sverige
-
7096 ASPIC MOLD
Höganäs. Length: 19 cm, height: 11 cm,
Auction ends
tomorrow
13 maj at 20:54
-
2041 SMALL PLATES
+ burkar med lock, 4 + 2 parts, Stig Lindberg (19..//
Auction ends
in 8 days
20 maj at 20:38
-
7140 TABLE DECORATION
porcelain. Height: 28 cm, damaged.
Present: SEK 150
Auction ends
tomorrow
13 maj at 19:16
-
6221 POTS
2 pcs, Arabia & Rörstrand, Paratiisi & Kulinara. L..//
Present: SEK 400
Auction ends
tomorrow
13 maj at 19:16
-
2036 DISH
+ vase, Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. "Karnev..//
Present: SEK 500
Auction ends
in 8 days
20 maj at 19:41
-
7006 DISH
Arabia, Finland, Hilkka-Liisa Ahola (b. 1920). Dia..//
Auction ends
tomorrow
13 maj at 19:32
*
BOWLS
Läs om budbetjänten
Read more about 50/60-tal
nr 961 4029
BOWLS
one pair, Eldorado, pastel, Gustavsberg, Sweden, length: 20 cm,
1 par, Eldorado, Pastell, Gustavsberg, längd: 20 cm
Estimate: | 400 |
---|---|
Sold: | SEK 250 |
Auction date: |
Monday May 11 2015 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
4/5 11:48:41 | 1 | 150 kr |
4/5 16:31:43 | 2 | 150 kr |
4/5 16:31:43 | 1 | 150 kr (Robot) |
6/5 22:59:17 | 2 | 200 kr |
10/5 21:32:16 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
May 11
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: eldorado färgkrita gustavsberg keramik pastell skandinavien skålar sverige
-
7096 ASPIC MOLD
Höganäs. Length: 19 cm, height: 11 cm,
Auction ends
tomorrow
13 maj at 20:54 -
2041 SMALL PLATES
+ burkar med lock, 4 + 2 parts, Stig Lindberg (19..//
Auction ends
in 8 days
20 maj at 20:38 -
7140 TABLE DECORATION
porcelain. Height: 28 cm, damaged.
Present: SEK 150
Auction ends
tomorrow
13 maj at 19:16
-
6221 POTS
2 pcs, Arabia & Rörstrand, Paratiisi & Kulinara. L..//
Present: SEK 400
Auction ends
tomorrow
13 maj at 19:16 -
2036 DISH
+ vase, Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. "Karnev..//
Present: SEK 500
Auction ends
in 8 days
20 maj at 19:41 -
7006 DISH
Arabia, Finland, Hilkka-Liisa Ahola (b. 1920). Dia..//
Auction ends
tomorrow
13 maj at 19:32